Medicīniski-ekoloģiskā firmā „Lait-2” periodā no 1990. Lidz 1999. gadam izstrādāti un ieviesti ražošanā virkne iekārtu, lai mērītu īpaši vājus elektromagnētiskos laukus, kurus izstaro bioloģiskie un tehnoloģiskie objekti. Visas iekārtas ir selektīvie elektromagnētisko lauku uztvērēji 5-10 KHZ diapazonā, kas mēra fāzes nobīdes integrāli mērāmajā frekvencē. Jūtība ir no vieniem līdz simtiem pikovoltu.
Iekārtas atšķiras no citiem selektīviem lauku mērītajiem, kas saražoti Krievijā un ārzemēs ar to, ka rezonanses LC kontūru vietā tiek izmantots impulsu filtrs, kas nodrošina daudz šaurāku caurlaidības joslu, vienas spektrālās līnijas veidā, kura raksturo uzstādīto konkrēto frekvenci un fāzu jūtīgais detektors ir amplitūdas detektora vietā, kas ļauj noteikt svārstību fāzes nosacīto nobīdi, kuru atdala impulsu filtrs.
Fāzu aurometrs ir domāts, lai mērītu un novērtētu aurālo elektromagnētisko lauku, ko izstaro cilveks. Pirms mērījumiem antena tiek novietota 1-1,5 metru attālumā no bioloģiska objekta, notiek iekartas nolīdzsvarošana atbilstoši trokšņu līmenim telpā un pēc tam tiek veikta antenas pārvietošana cilvēka virzienā, vizuāli kontrolējot iekārtas indikatoru. Tajā momentā, kad antena šķērso lauka fāzes virsmu, tiek fiksēts attālums līdz cilvēka ķermenim.
Iekārtas aprobācija un klīniskie pētījumi tika veikti vairākās Ufas, Maskavas un Minskas ārstniecības iestādēs. Pētījumos tika konstatēts, ka fāzu virsma ir normas robežās veseliem cilvekiem un tā ir elipses formā 50-75 cm attālumā no ādas virsmas. Fāzes aura cilvēkiem ar dažādām saslimšanām ir izkropļotā veidā. Rodas deformācija, kas atbilst anatomiski topogrāfiskajai pataloģiskā orgāna atrašanās vietai. Pētījumi, kas tika veikti Dzemdību namā un Republikāniskajā bērnu slimnīcā, ļāva noskaidrot principiālu fāzuaurometra pielietojumu, lai diagnosticētu bērnu pataloģiskus stāvokļus, tai skaitā arī jaundzimušiem un priekšlaicīgi dzimušiem bērniem. Tika noskaidrots, ka bērniem tā pat kā pieaugušiem fāzu aura atrodas 30-50 cm attalumā no ādas virsmas. Iegūtie rezultati uzradīja kopsakaru starp auras izkropļojumu un pataloģiskām izmaiņām bērnu organismā. Tā rezultātā fāzuaurometrs tika ieviests Ufas Republikāniskajā slimnīcā, 2 iekārtas ieviestas Maskavas pētnieciskās organizācijās, kas saistītas ar Aizsardzības ministriju.
Pārnēsājams mazgabarīta fāzuaurometra variants ir IGA-1 – ģeofizisko anomāliju indikātors. Tā pirmais paraugs tika izgatavots 1992. gadā, pamatojoties uz profesora A. Dubrova rekomendācijām. Parvietojot iekārtu gar pētāmo zemes virsmu vai telpu iekšienē neatkarīgi no stāvu skaita tiek noteikta ģeofizisko anomāliju atrašanās vieta tīkla veidā (Hartmana-Kurri līnijas), kā arī enerģētiskie plankumi – gan dabīgie, gan tehnoloģiski veidotie.
Iekārta ir izveidota kā pārvietojams devējs ar vizuālo indikāciju. Tā svars ir ne vairāk ka 1,2 kg un tas ir savienots ar barošanas bloku ar kabeļa palīdzību. Barošana ir no tīkla 220 V un 50 hc vai no 12 V akumulatora. Patērējamā jauda ir 5 W.
Krievijā līdz tam iekārtu, ar kurām noteiktu ģeopatogēnas zonas nav bijis un tās noteica izmantojot rīkstes, svārstus un biorāmīšus.
Ārzemēs tiek veikti pētījumi, kas saistīti ar apkārtnes, kā arī dzīvojamo telpu ģeofizisko anomāliju noteikšanu, izmantojot dažādas metodes – radiolokāciju, magnetometrisko, hemiluminiscento, radiaktīvo un citu mērījumu metodes.
Iekārtām Fazoaurometrs un IGA-1 ir iegūti patenti Krievijā un tie ir atbilstoši attestēti, balstoties uz klīniskiem pētijumiem, Baškirostanas Veselības Ministrijā.
Pēc Aradippou pilsētas (Larnakas provinces rajona centrs, Kipra) mērijas lūguma, lai pētītu paaugstinātu bērnu mirstību no leikēmijas, 1995. gadā tika organizēta ekspedīcija, kuru vadīja profesors Aleksandrs Dubrovs (Krievijas ekoloģiskā ekspedīcija). Izmantojot aparātu IGA-1 tika apsekotas 4 skolas, 2 bērnudārzi , dzīvokļi, kuros tika novēroti bērnu nāves gadījumi, kā arī administratīvās ēkas. Pētījumi parādīja, ka zem mājām, kurās dzīvoja bērni, kas slimoja ar leikēmiju, iet liela ūdens straume, kura, saistībā ar vispārējo tukšnešaino fonu, kas raksturīgs šai apkārtnei, radīja ļoti kontrastainas ģeofiziskā starojuma izmaiņas, kuras nofokusēja aparāts IGA-1. Ar iekārtu IGA-1 tika konstatēts ļoti liels elektromagnētiskā fona pieaugums visu to gultu rajonā, kurās gulēja slimie bērni. Visos variantos tika dotas rekomendācijas par guļvietu un darba vietu pārvietošanu.
Ģeopatogēno zonu ietekme uz veselību tika pētīta Baškirostanas Valsts Medicīnas Universitatē kopā ar firmu LAIT-2. Ar iekartas IGA-1 palīdzību tika veikti ekoloģiskie pētījumi Dzemdību namā Nr.4 un Republikāniskajā Bērnu Klīniskajā slimnīcā. Pētījumu rezultātā slimnīcas gultas tika novietotas visdrošākajās vietās.
Tika iegūti sekojoši secinājumi :
-
Reanimācijas nodaļā un neiznēsāto bērnu nodaļā tie bērni, kas atrodas ģeopatogēnā zonā, lēnāk atveseļojas;
-
Bērnu atrašanās ģeopatogēnās zonās noved pie miega un apetītes pasliktināšanās, palielinās nemiers, kā rezultātā palēninās attīstība;
-
Ilgstoša bērnu atrašanās ģeopatogēnās zonās noved pie nopietnām saslimšanām.
-
Tāpēc jāizvēlas vieta, kur atrodas berna gultiņa, spēļu vieta, mācīšanās vieta, ņemot vērā ģeopatogēno zonu atrašanos telpās.
3 gadus iekārta IGA-1 tika izmantota Ufas dzelzceļa Kuibiševas nodaļas Sanitārajā Inspekcijā un Gorkijas pilsētas Kirovas Dzelzceļa Sanitārajā Inspekcijā, lai veiktu ģeopatogēno zonu ekoloģisko izmeklēšanu dzelzceļa organizēšanā, bez tam šī iekārta ieviesta vairāk kā 10 pilsētās Krievijā un tiek izmantota medicīniskajās un ekoloģiskajās iestādēs.
Tālāk iekārta IGA-1 tika attīstīta par IGA-1Y (universāls) – iekārta elektromagnētiskai izlūkošanai, kas mēra īpaši vājos elektromagnētiskos laukus, kas ir dabiski veidojušies un un atrodas īpaši garo viļņu diapazonā, Iekārta fiksē elektromagnētiskā lauka izkropļojumu nevienmērīgas grunts vietās, kurās atrodas kaut kādi priekšmeti. Iekārta paredzēta metālisku un nemetālisku priekšmetu meklēšanai zem zemes (tai skaitā arī polietilēna), cauruļu, cilvēku ķermeņu meklēšanai, izmantojot fāžu nobīdi uz vides maiņas robežas. Iekārta IGA-1Y tiek ražota no 1995-1996. gada.
Pašlaik vēl tiek ražota iekārta „Polietilēns”, kurai ir uzlaboti raksturlielumi, lai strādātu ar polietilēna cauruļvadiem. Dziļums, kuros tiek konstatēti cauruļvadi un tukšumi ir līdz 20 metriem, cilvēku ķermeni un mazgabarīta priekšmeti – līdz 3 metriem, ūdens dzīslas – līdz 60 metriem.
Iekārtas ir izgājušas aprobāciju dažādos rupnieciskos uzņēmumos. Lai meklētu līķus iekārta izmantota 1995.gadā ciematā Ņeftegorskā, pēc Sahalīnas zemestrīces. No 1994.gada līdz1998.gadam tika saražotas aptuveni 50 iekārtas.
Ņemot vērā, ka pēdējos gados gāzes vadus ražo no polietilēna, bet iekārtu, kas tos konstatē nav, AS „GazServiss” pasūtīja partiju iekārtu IGA-1Y (Polietilēns), un tie izgāja pārbaudi un tiek izmantoti Baškīrijas gāzes uzņēmumos jau daudzus gadus.
Ūdens dzīslu izpēte un, lai atrastu noplūdes vietas no cauruļvadiem, izmantojot iekārtas no sērijas IGA-1, tika veikta tādos uzņēmumos kā „Ufas Ūdenskanāls”, „Baškirautodor”, AS „Gazserviss”, „Bašvodmeliorācija”, Dzelzceļa pārvaldē un citos.
Tika veikta ūdens dzīslu pētīšana zem Ufas-Orienburgas ceļa, kuras noveda pie šosejas uzbēruma nogruvuma šosejas 72 km. Šim mērķim tika izgatavota modifikācija IGA-1V (ūdens izlūkošana), kurai bija paaugstināta inerce pret cauruļvadiem un tukšumiem.
Viss augstākminētais ir aktuāls ar to, ka trūkst nemetālisku komunikāciju meklēšanas portatīvu iekārtu, kā arī lai meklētu dzīvus vai mirušus cilvēkus zem iebrukumiem. Tās iekārtas, kas ir pieejamas Ārkārtas glābšanas organizācijām, balstās uz augsti jūtīgu akustisko signālu, kuru var konstatēt tikai pilnīgā klusumā un ņemot vērā to, ka cietušie veido troksni. Iekšlietu ministrijas rīcībā esošās iekārtas, kas meklē līķus, balstoties uz gāzu analīzi šiem mērķiem neder, jo tiem traucē degošu būvju smaka, kā arī, ja līķu smaka ir lielā daudzumā, blakusesošais fons traucē meklēšanai.